  • AUO10.4-inch industrial-grade TFT-LCD display_G104SAN01.2 parameters_wide temp.
  • Model:G104SAN01.2
  • Brand:AUO
  • Size:10.4inch
  • Resolution:800*600
  • Brightness:350cd/m²
  • Perspective:89/89/89/89
  • Interface:LVDS
  • Operating Temp.:-30 ~ 80 °C
  • Production State:In Production
  • Click For Price
  • Technical Parameters
  • Product Name: AUO 10.4-inch Industrial Grade TFT-LCD Display
    Model: G104SAN01.2
    G104SAN01.2 Product Overview:
    G104SAN01.2 Key Features:
    Display size: 10.4 inches
    Resolution: 800 × 600 (SVGA)
    Display color: 16.7M (8-bit) or 262K (6-bit)
    Pixel arrangement: RGB vertical stripes
    Pixel pitch: 0.264 × 0.264 mm
    Display mode: AHVA, normally black
    Surface treatment: anti-glare, hardness 3H
    Input interface: 1-channel LVDS
    Operating temperature: -30℃ to +80℃
    Storage temperature: -30℃ ~ +80℃
    Backlight lifespan: 50,000 hours (typical value)
    Typical power consumption: 2.8W (full white mode)
    Typical brightness: 350 cd/m²
    Contrast ratio: 1200:1 (typical)
    Response time: 25 ms (typical, rise + fall)
    Viewing angle: 89° horizontally/vertically (CR ≥ 10)
    G104SAN01.2 Optical Performance (Room Temperature 25℃):
    Project
    Typical value
    Unit
    White brightness
    350
    cd/m²
    white brightness
    75%
    five o'clock
    Contrast
    1200:1
    Color gamut
    50%
    NTSC
    Color coordinate (white)
    CIE 1931
    Electrical and Interface:
    Logic voltage: 3.3V (typical)
    Backlight input voltage: 12V (typical)
    Backlight power consumption: 2.27W (typical)
    Dimming mode: PWM (200Hz ~ 10kHz) or analog dimming
    Signal interface: LVDS (20-pin connector)
    Backlight interface: driver board connector + LED light bar connector
    G104SAN01.2 Reliability testing (part):
    Test project
    Condition
    High temperature and high humidity
    40℃ / 90% RH, for 300 hours
    High-temperature work
    80°C, 300 hours
    Low-temperature operation
    -30°C, 300 hours
    Thermal shock
    -30℃ ~ 60℃,100 cycles
    Vibration (non-operating)
    1.5G,10~200~10Hz
    Impact (non-work)
    50G, 20ms, half sine wave
    ESD
    Contact ±8kV / Air ±15kV (Class B)
    Mechanical dimensions:
    Overall dimensions: 236.0(W) × 176.0(H) × 5.7(D) mm
    Effective display area: 211.2(H) × 158.4(V) mm
    Weight: To be determined (TBD)
    Packaging information:
    Quantity per box: 30 tablets
    Weight per box: ≤16.5kg
    Outer dimensions of the box: 456mm × 410mm × 371mm
    Tray size: 935mm × 840mm × 132mm